e-shopProdejnyohlasyněco navícO násVše o nákupuKontakt
menu
hledej
košík

Jak mít radost z každého dne

Začněte svůj den úsměvem

Jestliže ráno hned po probuzení začnete přemýšlet o problémech, které máte ten den řešit, budete mít špatnou náladu až do večera. Namísto toho byste se měli uklidnit tímto malým ranním rituálem. Vstaňte trochu dříve než obvykle. Osprchujte se, vezměte si čisté a pohodlné oblečení a pokuste se ztišit své myšlenky a emoce. Můžete se přitom dívat na květinu nebo plamen svíčky, který je symbolem naděje. Pusťte si nějakou relaxační hudbu nebo se jen těšte z ranního ticha. Stačí na to deset minut. Budete překvapeni, kolik pozitivní energie se vám podaří získat za tak krátkou dobu.

Poslouchejte své srdce

Ruší-li vás během vaší relaxace negativní myšlenky, zkuste se koncentrovat na svůj tep nebo dělat jednoduché dechové cvičení. Váš dech je ve stresových situacích rychlý a přerývaný. Budete-li dýchat zhluboka a pomalu, automaticky se ztiší nejen vaše tělo, ale i vaše mysl. S každým nádechem si představte, že do vás vstupuje mír, a s každým výdechem že vás opouští stres a nervozita. Cvičení si můžete přizpůsobit svým potřebám. Jste-li unaveni, nadechujte se energie a vydechujte únavu. Pokud se na někoho zlobíte, nadechujte se lásky a vydechujte zlobu.

Obklopte se živými barvami

Vaše okolí by mělo být přizpůsobeno tomu, co ve vás vytváří pozitivní pocity. Barvy jsou velmi důležité. Světlé barvy vás mohou uklidnit. Modrá a zelená jsou skutečným balzámem pro duši. Tmavé a křiklavé barvy vás nejspíš podráždí a rozruší. Červená je symbolem síly a může vás povzbudit, pokud však potřebujete ztišit, měli byste se jí raději vyhnout.

Nezapomeňte se hýbat

Důležitým doplňkem těchto relaxačních cvičení je sport. Každá bytost potřebuje aktivitu, aby byla zdravá, a my nejsme žádnou výjimkou. Vhodné cvičení vám dozajista zlepší náladu, neboť ničí stresové hormony a tak zásobuje tělo obrovským množstvím pozitivní energie. Vyberte si takovou činnost, která vyhovuje vašemu životnímu stylu a je vhodnou protilátkou vašeho pracovního stylu. Pracujete-li na směny, je pravidelné cvičení zbytečné. Vyžaduje-li váš každodenní život sebeovládání a disciplínu, jděte raději tancovat, než abyste se trápili přísnými cvičeními.

Smějte se na lidi

Když se vám nakonec podaří dostat se do stavu rovnováhy a harmonie, nedovolte negativně naladěným lidem, aby vám ho zničili. Jestliže vás někdo napadne, braňte se. Agresivita však situaci jen zhorší. Zkuste být nezaujatí a uvažovat, proč se ten člověk tak zachoval. Dokážete-li se u toho navíc usmát, bude pro vás snazší svého protivníka uklidnit, než kdybyste se s ním hádali.

Berte překážky jako výzvy

Život nám někdy přináší situace, kdy máme pocit, že se bortí celý svět. Vaše manželství je v krizi, vaše dítě je nemocné, možná jste zrovna přišli o práci. Lidský život je často nepředvídatelný a je zbytečné obviňovat sami sebe nebo druhé. Naučte se brát překážky jako výzvy, které vás doprovázejí na vaší cestě k dokonalosti. Každá krize má v sobě semínko nové moudrosti. Když ji překonáte, budete obohaceni o novou zkušenost a do budoucnosti se budete dívat s větší jistotou.

Neobviňuj svět,
zlepši ho.
Jak?
Neustálým zlepšováním
sebe samého.
– Sri Chinmoy

K uklidnění a relaxaci vám může přispět také vhodná hudba…

Pokračujte dál