e-shopProdejnyohlasyněco navícO násVše o nákupuKontakt
menu
hledej
košík

Tajemství štěstí

Hledání trvalého štěstí je jádrem veškerého lidského snažení a nachází se v každé naší zkušenosti. Tohoto vytouženého cíle se snažíme dosáhnout mnoha různými způsoby. Mezi prokazatelně fungujícími způsoby je patrná řada opakujících se témat.

Filozofie duchovních učitelů vždy zdůrazňují sebezdokonalení, vnitřní cestu, jednoduchost a stav bez tužeb, zatímco většina lidstva hledá ve vnějším světě – hledá vhodného člověka, vhodný majetek, vhodné místo, vhodnou kariéru.

Zde je několik tipů, které fungují:

Začněte uvnitř

Velké množství knih a různá učení se shodují na tom, že štěstí je především vnitřní dosažení, ne jen série vnějších okolností. Modlitba, kontemplace, tiché chvíle, posezení u klidné hudby, cvičení vnitřního ticha, to vše napomáhá k získání pokoje, rovnováhy, vnitřní harmonie a klidu. Štěstí vychází z těchto cvičení jako vůně květiny.

Představte si svůj den

Na začátku dne si vyhraďte pět minut a představte si, čeho chcete ten den dosáhnout. Připravte svou mysl, dejte jí směr, posbírejte životní energii a pusťte se do svého dne se svěžestí, intenzitou, klidem, rozhodností a radostí. Každý den si vytváříme svět svou myslí – svými náladami, emocemi, postoji a vědomím. Cvičte mysl a naplňte ji inspirací a pozitivními energiemi, vírou v sebe sama, jasnými barvami srdce a duše.

Udržujte se zdraví

Pravidelným kardiovaskulárním cvičením a vhodnou stravou se snažte o dobré a pevné fyzické zdraví. Zdravé tělo je základem trvalého štěstí. Tělo, mysl, srdce, duše jsou propojené a navzájem na sebe působí – celkovému štěstí napomáhá fyzická pohoda stejně jako život bez stresu, jednoduchost, duchovní probuzení.

Soucit a laskavost

Cvičte laskavost a rozdávejte sami sebe. Když své dobré vlastnosti používáme k službě druhým, znásobují se. Když je opomíjíme a žijeme jen sami pro sebe, uvadají. Tomu se říká karma jóga, duchovnost v činu. Služba druhým a sebedávání vymazává naše ego, rozšiřuje srdce, prohlubuje naši jednotu s ostatními. Štěstí rozkvétá, když všude kolem sebe vidíme božskost a sloužíme božskosti ve všem.

Vděčnost

Nepovažujte se za křehké a zranitelné. Na každou zkoušku a výzvu nahlížejte jako na příležitost se něco naučit, vyrůst, vyhrát. Snažte se zjistit, kolik dosud neobjevené síly a schopnosti máte. Buďte vděční za svůj život, za to, co máte, i za to, co nemáte, za to, co jste, i za to, co nejste. Vděčnost je tajná síla, která vám pomáhá obejmout život takový, jaký je, vidět dokonalost, která je jeho základem, pochopit, jak výjimečný je právě takový, jaký je teď. Jste duší a vaše nadání a schopnosti jsou vskutku neomezené – to je skutečně pravda.

Jednoduchost

Jednoduchost znamená oprostit se od všeho, co nám brání a zdržuje nás na cestě k poznání. Svět nás okouzluje svými nekonečnými lákadly: „Budeš šťastný, pokud budeš mít víc, pokud získáš tohle a tamto“. Jednoduchost ale přináší štěstí založené na tom, že máme méně – jen to, co potřebujeme – a dosahujeme stavu bez tužeb. Touhy se totiž, když je naplníme, nezmenšují, ale naopak prohlubují a jejich počet se zvětšuje. Čím více dostaneme, tím více chceme. Jednoduchost je vnitřní dosažení.

Touha je pouto, které nás připoutává ke světu. Jednoduchost toto pouto přetíná a přináší nelpění a svobodu.

Srdce, ne mysl

V moderním životě hraje mysl dominantní roli a naplňuje nás ambicemi, myšlenkami, nadějemi a očekáváními, která postupně utváří náš život. Plynoucímu proudu svého života klademe omezující požadavky a plány mysli, často na úkor svého štěstí. Naučte se „cítit“ směřování svého života spíš než ho plánovat a měnit. Naslouchejte moudrosti duchovního srdce, ne opatrným úvahám mysli. „Viďte“ cestu kupředu svou intuicí a instinktem, spíš než abyste si ji vytvářeli s pomocí omezeného vnímání mysli. Dokázat žít v srdci je dar získaný duchovním cvičením a jednoduchostí, rozpoznává hlubší smysl našeho života a dává nám odvahu se jím nechat vést. Srdce ví, jak být šťastné.

Mějte smysl pro humor

Ačkoli náš silný pocit „já“ a „moje“ činí každého z nás epicentrem našeho vlastního vesmíru, musíme si uvědomit, že je kolem nás dalších sedm miliard jiných „já“ a „moje“ a všechny hrají hlavní roli ve své soukromé drama-komedii. Smysl pro humor nám dodává lehkost bytí a připomíná nám, že – jako postavy v divadelní hře – naše role brzy skončí, opona se zatáhne a my se vrátíme do šatny (do světa duší), abychom se připravili na další roli. Jako ve filmu „Na Hromnice o den více“ se každý den svého života (a každý život z našich mnoha inkarnací) budíme a čelíme stejným osobním skutečnostem a nevyřešeným problémům, dokud na to konečně nepřijdeme – a co to znamená „přijít na to“, to musíme objevit sami pro sebe. Pokud se tomu dokážeme usmívat, uleví se nám a dodá nám to vnitřní klid, což je na bojišti života velmi užitečné.

Zkuste meditaci

Ano, vážně. Jednoho dne, nejspíš příliš pozdě, se probudíte a uvědomíte si, že vaše celoživotní honba za materiálními věcmi a stavěním hnízda ve skutečnosti nefunguje. Bavili jste se, vedlo se vám docela dobře, ale uvnitř se cítíte nenaplnění a poněkud prázdní. Je to proto, že tohle není doopravdy to, o co v životě jde, a skutečné štěstí, trvalé štěstí, se nachází v poznání sebe sama, ve svobodě od utrpení a egoismu, v odhození nevědomosti, která zakrývá naši skutečnou podstatu. Život vám tedy bude dávat tvrdé rány, dokud si neuvědomíte tuto osvobozující pravdu. Meditace probudí toto vnitřní poznání, znovu vás napojí na vaši základní duchovní podstatu, ukáže vám cestu z nespokojenosti života. Jste-li připraveni a upřímně ochotni to zkusit, váš vnitřní pokrok bude pravým úspěchem vašeho života, měřítkem jeho skutečné hodnoty.

 

Vyzkoušejte tyto návody ve vlastním životě – sami zjistěte, jestli fungují. Ale začněte, neboť jak říká latinské přísloví – Aut tunc aut nanquam – teď, nebo nikdy!

O umění meditace a tiché mysli najdete řadu inspirujících knížek i tady, v naší nabídce knih.

Pokračujte dál